Description
Product information
Refresh your living space with our luxurious and post-modern fan light. The exterior comes in a stunning gold finish with sparkling inlaid crystal accents, the fan can elevate any room in an instant.It is sure to become a statement piece and you will be amazed at how your spaces will be transformed. Ideal for living rooms, bedrooms and dining rooms.
- Assembly required
- Bulb included
- Non-dimmable
- Fittings & fixings included
- Guarantee – 6 months
- Assembly required
Features and benefits
Built with easy-to-care materials which don't require time-consuming maintenance. The whole set can be controlled with the included remote, so that you can control the speed or duration of whirling according to your needs. 3 adjustable light available, long-lasting and energy-saving LED light.
- Dimensions : Width(side to side): 42 Inch
- Material: Metal, ABS, Acrylic, Crystal
- Retractable acrylic fan blades.
- 3 fan blades: Cool down your room during hot summer days.
- Three shades of light: White light, yellow light and warm white.
- Remote Control: Governing speed and light.
- Remote control battery: AAA battery
- Get the natural wind you want without any noise.
| Light technology | LED |
|---|---|
| Material | Metal |
| Maximum bulb wattage | 36W |
| Number of bulbs | 1 |
| Number of fan blades | 3 |
| Pack quantity | 1 |
| Product diameter | 1066.8mm |
| Product height | 635mm |
| Product weight | 8000g |
| Product width | 1066.8mm |
| Room use | Any room |
| Supplied power source energy rating | G |
| Switch type | Remote control |
| Voltage | 220V |
| Product code | 0735940271905 |





Reviews
There are no reviews yet.