Description
Product information
These dimmable LED golf ball balls have a T-shape spiral filament, for a vintage-Edison style, bringing a traditional look with the benefits of long-life, low energy LED technology. Ideal for decorative fittings, the small round bulb looks like a golf ball, sitting on a tee and the amber colour gives it a classic retro feel.This bayonet B15 1800k Sunset white bulb gives off a vintage style orangey light suitable for living rooms, restaurants or other spaces where people relax.We are delighted to offer the largest range of 2nd generation LED Edison style bulbs in the UK. Our LED filaments are designed and shaped to look like traditional Edison filament bulbs and beautifully encased on hand finished amber glass. However, being LED our bulbs are 90% more efficient than traditional Edison elements bulbs and provide a much longer lifespan of 25000 hrs +, making these bulbs both a smart and beautiful investment.With our clever technology, all our bulbs are suitable for either dimmable or non-dimmable applications.CRI >95Colour Temp 1800k Sunset WhiteBase Size B15Guarantee 2 yearsCertification CE; LVD; EMC; RoHsInput 220-240vWattage (w) 2Voltage 220-240Lumen Lm 90Beam Angle 360Product Size (mm) H 75mm X W 45mm X D 45mm
- Guarantee – 2 years
- Dimmable
Features and benefits
- LED Filament Bulb
- B15 CAP
- Dimmable
- Long-life, low energy LED technology
| Brand | SE HOME |
|---|---|
| Bulb type | Golf ball |
| Cap fitting | Small bayonet cap (B15) |
| Colour rendering index (CRI) | 95 |
| Colour temperature | 1800K |
| Energy rating post 2021 | A |
| Light technology | LED filament |
| Light colour | Warm white |
| Lumens | 90lm |
| Pack quantity | 1 |
| Product length | 75mm |
| Product code | 5056723831686 |





Reviews
There are no reviews yet.