Description
Product information
THE VERY LATEST IN LED TUBE TECHNOLOGY.2FT LED 9W TUBE CCTYOU SIMPLY SELECT THE COLOUR OUTPUT YOU NEED BY CHANGING THE SWITCH FROM WARM WHITE, COOL WHITE OR DAYLIGHT.THESE ARE A DIRECT REPLACEMENT FOR A STANDARD FLUORESCENT TUBE WHERE THE FITTING IS FITTED WITH A STARTER.THESE TUBES ALSO HAVE THE OPTION OF HIGH OUTPUT OR LOW OUTPUT ENABLING YOU TO HAVE BRIGHTER LIGHT OR SAVE ENERGY5 YEAR WARRANTY – ON ALL TUBESNO NEED TO BUY A CERTAIN COLOUR ANYMORE CCT (COLOUR CHANGING TECHNOLOGY) WILL GIVE YOU THE BEST OF ALL OPTIONS.2FT TUBE SWITCHABLE BETWEEN STANDARD OUTPUT 9 WATT AND LOW OUTPUT 5 WATT.SUITABLE FOR COMMERCIAL AND DOMESTIC APPLICATIONSLUMEN OUTPUT 9W IS 1300 LUMENSTHIS IS THE LATEST TO THE MARKET REVOLUTIONISING THE WAY WE BUY TUBES FROM NOW ON. SIMPLY SWAP THE TUBE AND REPLACE THE STARTER WITH THE LED FUSE WHICH IS ALSO SUPPLIED AND YOUR OLD FITTING WILL TAKE ON A WHOLE NEW OUTPUT AND SAVE YOU LOADS ON THE OLDER 18 WATT FLUORESCENT TUBE
- Light colour – Colour changing between cool white, natural white & warm white
- Guarantee – 5 years
Features and benefits
- 2FT LED 9W TUBE REPLACES OLDER FLUORESCENT TUBES
- CCT COLOUR CHANGING TECHNOLOGY CHOOSE BETWEEN WARM, COOL & DAYLIGHT OUTPUT JUST MOVE THE SWITCH
- CHOOSE STANDARD OUTPUT 9W OR LOW OUTPUT 5W ENERGY SAVING DIMMER OUTPUT
- 5 YEAR WARRANTY ON ALL TUBES
- DIRECT REPLACEMENT FOR OLDER STYLE 18W TUBES JUST CHANGE TUBE AND STARTER
- NO ELECTRICIANS NEEDED
- REPLACE YOUR OLD TUBE AND ACHIEVE GREAT ENERGY SAVINGS
| Brand | 4lite |
|---|---|
| Colour temperature | 6500K |
| Equivalent wattage | 18W |
| Length (cm) | 60cm |
| Light technology | LED |
| Lumens | 1300lm |
| Model name/number | 4L3-3000 |
| Pack quantity | 1 |
| Power output | 9W |
| Voltage | 230V |
| Product code | 5056687313273 |





Reviews
There are no reviews yet.