Description
Product information
22w Circular Fluorescent Tube T9 Round G10Q Cool White 4000k 208mm Diameter 22w T9 Circular Tube4 Pin208mm DiameterCircular BulbCool White 4000kG10Q CapAll tubes individually boxed and we pack with lots of bubble wrap and packaging to protect in transit.Helpful Information When Buying Circular TubesJust some general information to help ensure you buy the right size circular tube.The thickness is denoted by T9 or T5 this is the thickness of the glass tube itself.The T9 tubes have four Pins on the inside of the glass ringThe T5 tubes have two pins on the inside and two pins on the outsideThe Overall diameter of the tubes is denoted by the wattage so don’t buy a brighter wattage than what you have as chances are it will be too big for your light and also the electronics are designed for a particular wattage.
- Guarantee – 1 year
- Life length – 10000h
Features and benefits
- 22w T9 Circular Tube
- Cool White 4000k
- G10Q Cap 4 PIN
- 10,000 HOUR AVERAGE LAMP LIFE
- 208mm Diameter
| Bulb type | Candle |
|---|---|
| Cap fitting | Bayonet cap (B22) |
| Colour temperature | 4000K |
| Light technology | LED filament |
| Light colour | Cool white |
| Lumens | 250lm |
| Model name/number | LET 22W T9 840 |
| Pack quantity | 1 |
| Power output | 22W |
| Product diameter | 208mm |
| Product length | 208mm |
| Voltage | 230V |
| Product code | 5061066580153 |





Reviews
There are no reviews yet.