Description
Product information
22w Circular Fluorescent Tube T9 Light G10Q Daylight White 6500k 865 D=208mm22w T9 Circular Tube4 Pin208mm Diameter Circular Bulb Daylight White 6500kG10Q CapAll tubes individually boxed and we pack with lots of bubble wrap and packaging to protect in transit.Helpful Information When Buying Circular TubesJust some general information to help ensure you buy the right size circular tube.The thickness is denoted by T9 or T5 this is the thickness of the glass tube itself.The T9 tubes have four Pins on the inside of the glass ringThe T5 tubes have two pins on the inside and two pins on the outsideThe Overall diameter of the tubes is denoted by the wattage so don’t buy a brighter wattage than what you have as chances are it will be too big for your light and also the electronics are designed for a particular wattage.
- Light colour – Daylight
- Guarantee – 6 months
Features and benefits
- CIRCULAR FLUORESCENT TUBE22 WATT
- T9 THICKNESS
- 4 PINS – ALL ON INSIDE TUBE KNOWN AS G10Q
- 10,000 HOUR AVERAGE LAMP LIFE
- COLOUR 865 DAYLIGHT
| Colour temperature | 6500K |
|---|---|
| Life length | 10000h |
| Light technology | Fluorescent |
| Model name/number | LETT922W865 |
| Pack quantity | 1 |
| Power output | 22W |
| Product length | 208mm |
| Voltage | 230V |
| Product code | 5061066580108 |





Reviews
There are no reviews yet.