Description
Product information
An amazing choice to install directly above dinning table, in a living room and above kitchen worktop. This pendant has an integrated LED and metal frame in brushed mocha finish.It has slim modern design that projects light up and down to compliment any interior.
- Dimmable
- Fittings & fixings included
- Guarantee – 1 year
Features and benefits
- Modern Design
- Ceiling Pendant
- Double Insulated
- Energy Efficient LED
- 3000K
- Warm White
- Non Dimmable
| Bulb type | Integrated |
|---|---|
| Drop | 1200mm |
| Equivalent wattage | 200W |
| Fire rating | Not fire-rated |
| IP rating | IP20 |
| Light colour | Warm white |
| Light technology | LED |
| Lumens | 1280lm |
| Material | Metal |
| Maximum bulb wattage | 20W |
| Motion sensor | No motion sensor |
| Number of bulbs | 1 |
| Product diameter | 1000mm |
| Product height | 1200mm |
| Style | Modern |
| Product code | 5060449876234 |





Reviews
There are no reviews yet.