Description
Product information
Please Note – This listing is for 2 lights. The lights are also sold separately.Overview:Take your interiors back to nature with this handmade wood and natural linen collection; a large pendant perfect for bringing an organic texture and warming ambience into your home. Other family items available.Technical Specification:Product Material – Steel and wood and fabricFinish – Natural linen, dark plywood and matt blackBulb Included – NoBulb Description – 10W LED E27Dimensions – 600-1695mm adjustable drop x 470mm diameterDimmable – DimmableVoltage – 220-240VAlias ID – e21122x2
- Guarantee – 1 year
- Bulb not included
- Dimmable
- Fittings & fixings included
| Adjustable height | With adjustable height |
|---|---|
| Base colour | Black |
| Bathroom zone | Not suitable for bathrooms |
| Bulb type | Integrated |
| Cap fitting | Edison screw cap (E27) |
| Fire rated | Not fire-rated |
| Fire rating | Not fire-rated |
| IP rating | IP20 |
| Light technology | LED |
| Maximum bulb wattage | 10W |
| Motion sensor | Without motion sensor |
| Product height | 600mm |
| Voltage | 230V |
| Product code | 5056778066651 |





Reviews
There are no reviews yet.