Description
Product information
18w round white body panel, Designed to fit directly into existing standard ceilings, Panel is ideal for offices, corridors, industrial units, shops, class rooms, homes. Offer great energy saving by consuming only 18w and giving a super bright light output. A replacement for the old ugly modular fittings and the design makes them easy to clean, ideal where hygiene is of the utmost importance. NOT Dimmable. Manufactured to the highest standards.
- Fitting type: Recessed
- Guarantee – 2 years
Features and benefits
- Long Life Lamp Company 18w flat LED panels are suitable for both commercial and domestic applications.
- Designed to fit directly into existing standard suspended ceilings and recesses or can be used as pendants.
- Ideal for offices, meeting rooms, corridors, industrial units, shops, class rooms and homes.
- Manufactured to the highest possible standards they will reduce your energy to half that of the equivalent Fluorescent fittings.
- The clean design not only looks good but the panel itself is easy to keep clean which is ideal for areas where hygiene is of the utmost importance.
- In Terms of brightness the Panel produces 1400 Lumens which is around 50% more light than that produced by a standard 2 × 18w Modular fitting.
- The side light source (light from four edges) and 120° beam angle gives you a perfect even light spread.
- Please Note: This product is NOT dimmable.
| Adjustable height | Without adjustable height |
|---|---|
| Bathroom zone | Not suitable for bathrooms |
| Bulb type | Integrated |
| Cap fitting | Integrated |
| Colour temperature | 4000K |
| Dimmable | Non-dimmable |
| Fire rated | Not fire-rated |
| Fire rating | Not fire-rated |
| IEC protection class | No class |
| IP rating | No IP rating |
| Lumens | 1400lm |
| Maximum bulb wattage | 18W |
| Power source | Mains-powered |
| Voltage | 240V |
| Product code | 5055875575011 |





Reviews
There are no reviews yet.