Description
Product information
E27 Traditional looking bulb – perfect for pendant ceiling lights, freestand and table lights requiring a little more light in a warm white colour
- Guarantee – 1 year
- Non-dimmable
Features and benefits
Technical SpecificationType – A60 LED Filament GLS Traditional BulbBase – E27 ScrewWatts Power Consumption – 10.5wBrightness – 1526 lumensEnergy Class – D (147 lumens/watt)Incandescent Equivalent Brightness – 150wCCT Colour Temperature – 2700k Warm WhiteVoltage – wide range 185-265V ACCRI Colour Rendering Index – >80R9 Colour Rendering Index – 1Average Life – 15000 hoursDimensions – ø60 X 108mmNon DimmableUKCA & CE CertifiedWEEE (Eelectrical Waste Scheme) – includedUsage – Extra High Brightness. Typically for pendant ceiling lights, free stand and table lightings. The most similar LED equivalent bulb to the old style higher brightness 150w tungsten filament bulbs..
- Warm White
- Instant brightness and no flickering
- High efficiency –Band D LED’s over 135 lumens per watt
- Modern LED filament bulb
- UKCA/CE Safety certified
- High quality product, glass and aluminium.
| Brand | Lowenergie |
|---|---|
| Bulb type | GLS |
| Cap fitting | Edison screw cap (E27) |
| Colour rendering index (CRI) | 1 |
| Colour temperature | 2700K |
| Energy rating post 2021 | D |
| Equivalent wattage | 150W |
| Light technology | LED filament |
| Light colour | Warm white |
| Location | Indoor |
| Lumens | 1526lm |
| Model name/number | GLS 10.5w E27 |
| Pack quantity | 6 |
| Power output | 10.5W |
| Product diameter | 60mm |
| Product length | 108mm |
| Voltage | 240V |
| Product code | 0673658480380 |





Reviews
There are no reviews yet.