Description
Product information
B22 Warm White 15w LED Bulb
- Guarantee – 1 year
- Non-dimmable
- Dimmable: Non-dimmable
Features and benefits
These Lowenergie LED light bulbs use 90% less energy compared to a standard tungsten incandescent bulbs saving up to 10 per bulb off your electric bill in a domestic application, or 16-20 per bulb in commercial properties due to longer lighting hours. Lowenergie has been established for several years and now provides a wide range of high quality energy saving products. LED lights last 3X longer than CFL lights and 10X longer than halogen or tungsten lightingThese Lowenergie energy saver bulbs are not suitable for use with a dimmer switch.TECHNICAL INFORMATIONEquivalent Brightness 125W TungstenLamp holder B22 Bayonet capColour Warm White (similar to a traditional incandescent bulb colour)Colour temperature 2700K- 3000KInput Voltage 175 – 240VPower Consumption 15 WattsLifespan 35,000+ hours of useDimensions 126mm long x 65mm diameterMaterial Plastic and metal baseEnergy Rating A+ – RatedUKCA Approved and MarkedRoHS Compliant and MarkedPackage Each boxed separately
- These Lowenergie™ LED light bulbs use 90% less energy compared to a standard tungsten incandescent bulbs
- LED lights last 3X longer than CFL lights and 10X longer than halogen or tungsten lighting
- Instant brightness
- Lifespan 35,000+ hours of use
- UKCA & CE Approved and Marked
| Brand | Lowenergie |
|---|---|
| Bulb type | Classic |
| Cap fitting | Bayonet cap (B22) |
| Colour temperature | 3000K |
| Energy rating post 2021 | F |
| Energy rating pre 2021 | A |
| Equivalent wattage | 125W |
| kWh per 1000hr life | 15kWh |
| Light colour | Warm white |
| Location | Indoor |
| Lumens | 1250lm |
| Pack quantity | 1 |
| Power output | 15W |
| Product diameter | 65mm |
| Product length | 126mm |
| Voltage | 240V |
| Product code | 0664918228774 |





Reviews
There are no reviews yet.