Description
Product information
Overview: Our new range of LED lamps are suitable for indoor and outdoor use. With their high quality light output, they are perfect for all types of products. These are bright enough to be considered as direct replacements for original incandescent lamps. This is a non-dimmable 10W LED lamp that has a 6000K colour temperature. Opal pc & gloss white plasticConstructed from polycarbonate & pbt plastic & aluminium alloy10W LED B22 Daylight White (Included)K: 6000Lm: 806Lm/W: 81H: 106mmDia: 60mmTechnical Specification: Zone: Un-ZonedFinish: Opal Polycarbonate & Gloss White Plastic & Bright Nickel PlateMaterial: Polycarbonate & Pbt Plastic & Aluminium AlloyDimensions: 106mm Height x 60mm DiameterWeight (kg): 0.033IP Rating: IP20Bulb Included?: YesLight Source: 10W LED B22 Daylight WhiteLumens: 806Kelvin: 6000Dimmable?: NoVoltage: 220-240VFurther Information: We sell a wide variety of lighting products suitable for both home and commercial use. With well over 10,000 lines of lights and lighting accessories, our online store has something for every scenario. If you can’t quite find what you’re looking for, please feel free to contact us and we’ll be more than happy to help.Alias: x00766
- Non-dimmable
- Guarantee – 1 year
| Bulb type | GLS |
|---|---|
| Colour temperature | 6000K |
| Energy rating post 2021 | E |
| Energy rating pre 2021 | E |
| Light colour | Daylight |
| Lumens | 806lm |
| Pack quantity | 1 |
| Power output | 10W |
| Product diameter | 20mm |
| Product length | 200mm |
| Product code | 5056492538908 |





Reviews
There are no reviews yet.