Description
Product information
E27 Day White 10w LED Bulb
- Guarantee – 1 year
- Non-dimmable
Features and benefits
LED A60 Bulb 10w E27 6000KThese Lowenergie LED light bulbs use 90% less energy compared to a standard tungsten incandescent bulbs saving up to 10 per bulb off your electric bill in a domestic application, or 16-20 per bulb in commercial properties due to longer lighting hours. Lowenergie has been established for several years and now provides a wide range of high-quality energy saving products. LED lights last 3X longer than CFL lights and 10X longer than halogen or tungsten lightingThese Lowenergie energy saver bulbs are not suitable for use with a dimmer switch.TECHNICAL INFORMATIONEquivalent Brightness 100 W Tungsten EquivalentLamp holder E27 Edison ScrewColour Day WhiteColour temperature 6000K – 6500KInput Voltage 175 – 240VPower Consumption 10 WattsLifespan 35,000+ hours of useDimensions 110mm long x 60mm diameterMaterial Clear plastic bulb, plastic and metal baseUKCA Approved and MarkedRoHS Compliant and MarkedPackage Each boxed separately
- These Lowenergie™ LED light bulbs use 90% less energy compared to a standard tungsten incandescent bulbs
- LED lights last 3X longer than CFL lights and 10X longer than halogen or tungsten lighting
- Instant brightness
- Lifespan 35,000+ hours of use
- UKCA & CE Approved and Marked
| Brand | Lowenergie |
|---|---|
| Bulb type | A60 |
| Cap fitting | Edison screw cap (E27) |
| Colour temperature | 6000K |
| Energy rating post 2021 | F |
| Energy rating pre 2021 | A |
| Equivalent wattage | 100W |
| kWh per 1000hr life | 10kWh |
| Light technology | LED |
| Light colour | Cool white |
| Location | Indoor |
| Lumens | 928lm |
| Pack quantity | 3 |
| Product diameter | 60mm |
| Product length | 110mm |
| Voltage | 240V |
| Product code | 0711639502543 |





Reviews
There are no reviews yet.