Description
Product information
– High quality, energy efficient and affordable LED T8 solution to replace conventional fluorescent T8 tubes – Omni-directional uniform light distribution thanks to glass tube construction design, same as traditional fluorescent T8 tubes- High build quality allowing your tubes to last longer- High lumen package and efficacy to light your space effectively and efficientlyHigh lumen package – 2000lmHigh lumen efficacy – 150 lm/WSwitching cycles – 200,000XAverage life 50,000 hours lifespanLamp length – 1200mmWattage – 13.3WWide beam angleHigh power factorSuitable for general illumination in offices, supermarkets, department stores, train stations, petrol stations, parking lots and maintenance free applicationsSuitable for operation with electromagnetic gears / CCG and direct mains operation (220-240V)5-Year warranty
- Light colour – Warm white
- Guarantee – 5 years
- Suitable use type – General-purpose
Features and benefits
These tubes are available in a variety of lengths, colour temparatures and wattages.
- Energy efficient and affordable LED T8 solution to replace conventional fluorescent T8 tubes
- Omni-directional uniform light distribution thanks to glass tube construction design, same as traditional fluorescent T8 tubes
- High lumen package and efficacy to light the space effectively and efficiently
- High build quality allowing for a switching cycles of 200,000X, ensuring your tube lasts longer
- Average life 50,000 hours lifespan
- Suitable for operation with electromagnetic gears/CCG and direct mains operation (220-240V)
- Wide beam angle
- Suitable for use in many locations such as offices, supermarkets, department stores, train stations, parking lots and more
| Brand | Sylvania |
|---|---|
| Cap fitting | T8 |
| Colour rendering index (CRI) | 80 |
| Colour temperature | 3000K |
| Dimmable | Non-dimmable |
| Life length | 50000h |
| Light technology | LED |
| Lumens | 2000lm |
| Pack quantity | 1 |
| Power output | 13.3W |
| Product length | 1200mm |
| Switch cycles | 200000 |
| Product code | 5410288302393 |





Reviews
There are no reviews yet.