Description
Product information
Traditional lantern style pendant ceiling light fitting in a matte black finish with clear cable. Features eye-catching clear ribbed spherical glass lantern shade creating a vintage and industrial look. Product dimensions – Height: Maximum – 120cm, Width: 20cm, Depth: 20cm. The height is adjustable at the point of installation only. Requires 1 x 11watt ES (E27) LED bulb. Please note that light bulb is not included. This fitting is dimmable but please make sure the bulbs being used are also dimmable.
- Guarantee – 2 years
- Bulb not included
Features and benefits
- Traditional lantern style pendant ceiling light fitting in a matte black finish with clear cable.
- Features eye-catching clear ribbed spherical glass lantern shade creating a vintage and industrial look.
- Product dimensions – Height: Maximum – 120cm, Width: 20cm, Depth: 20cm. The height is adjustable at the point of installation only.
- Requires 1 x 11watt ES (E27) LED bulb. Please note that light bulb is not included.
- This fitting is dimmable but please make sure the bulbs being used are also dimmable.
| Base colour | Black |
|---|---|
| Bulb type | GLS |
| Cap fitting | Edison screw cap (E27) |
| Diameter (mm) | 200mm |
| Fire rated | Not fire-rated |
| Fire rating | Not fire-rated |
| Height (mm) | 1200mm |
| IEC protection class | No class |
| IP rating | No IP rating |
| Material | Metal |
| Maximum bulb wattage | 11W |
| Model name/number | HH1304-BLACK |
| Number of bulbs | 1 |
| Voltage | 240V |
| Room use | Any room, excluding wet-rooms |
| Product code | 5056410182626 |





Reviews
There are no reviews yet.