Description
Product information
Illuminate your space with our stylish Black Industrial Quad Ceiling Light, complemented by two matching wall sconces. This trendy lighting kit is perfect for modern homes, adding a touch of sophistication to any room. **Kit Contents:**- 1x Ceiling Light- 2x Wall Lights**Ceiling Light Specifications:**- **Type:** Pendant- **Style:** Modern- **Weight:** 3.64 KG- **Dimensions:** Height: 1100mm, Length: 975mm, Width: 155mm- **Material:** Durable Steel- **Finish:** Elegant Black & White- **Voltage:** 240V- **IP Rating:** IP20**Wall Light Specifications:**- **Type:** Sconce- **Style:** Modern- **Weight:** 0.614 KG- **Dimensions:** Height: 215mm, Length: 130mm- **Material:** Sturdy Steel- **Finish:** Sleek Black & White- **Voltage:** 240V- **IP Rating:** IP20Transform your living space with this perfect blend of style and functionality!
- Guarantee – 1 year
- Non-dimmable
- Fittings & fixings included
| Base colour | Black |
|---|---|
| Fire rated | Not fire-rated |
| Fire rating | Not fire-rated |
| IEC protection class | Class I |
| IP rating | IP20 |
| Material | Steel |
| Model name/number | Quad Ceiling Light & 2x Matching Wall Lights Black Industrial Hanging Trendy |
| Product diameter | 200mm |
| Product height | 200mm |
| Room use | Any room, excluding wet-rooms |
| Voltage | 240V |
| Product code | 5056492557732 |





Reviews
There are no reviews yet.