Description
Product information
The Kristina three arm flush ceiling light in chrome is a versatile ceiling light that's understated in design and perfectly over the top in glow power.
- Guarantee – 1 year
- Bulbs included
- Non-dimmable
- Fittings & fixings included
Features and benefits
Wattage: 10W. Voltage: 240V. Number of Bulbs Required: 3. IP Rating: IP20. IEC Protection Class: No Class.
- Semi flush, three arm design ceiling light with metal ceiling plate and arms and glass light shades.
- A semi flush three arm ceiling light with metal ceiling plate and arms in chrome, finished with glass light shades.
- The perfect way to tie together a colour scheme and add some depth to your lighting scheme. Suitable for living spaces, bedrooms, hallways and dining areas.
- Bulb Not Included – 3x 10W LED E14 light bulb is required – not supplied
- For peace of mind, this includes a 12 month warranty to cover you and ensure you can be confident in your purchase
| Adjustable height | Without adjustable height |
|---|---|
| Base colour | Silver |
| Bathroom zone | Not suitable for bathrooms |
| Bulb type | Golf ball |
| Cap fitting | Small edison screw cap (E14) |
| Diameter (mm) | 440mm |
| Drop | 165mm |
| Fire rated | Not fire-rated |
| Fire rating | Not fire-rated |
| Glass finish | Frosted |
| Height (mm) | 165mm |
| IEC protection class | Class I |
| IP rating | IP20 |
| Light colour | Warm white |
| Light technology | LED |
| Lumens | 400lm |
| Material | Metal |
| Maximum bulb wattage | 4W |
| Motion sensor | Without motion sensor |
| Number of bulbs | 3 |
| Voltage | 240V |
| Room use | Bedroom, hallway & living room |
| Product code | 5059406055089 |





Reviews
There are no reviews yet.