Description
Product information
Looking to add a modern feel to your space? Look no further! Sylvania SylSpot LED Recessed LED comes in a 3 pack and are energy efficient. They are ideal for use around your home. An additional silver bezel is included if you wish for a seamless integration to your space.- Energy efficient Integrated LED spotlight- Phase dimmable – trailing/leading edge- Colour Temperature – 4000K- 38° degree beam angle- Polycarbonate white body- Low profile 47mm recessed depth- IP65 from the front – Dust & Water resistant- IK03 – Impact rating- Loop-in/loop-out terminals for fast wiring- 86mm bezel diameter- 68-74mm cutout- Frosted lens- Additional silver bezel included
Features and benefits
Sylspot is available with a variaty of colour temperatures and IP ratings.
- Energy efficient integrated LED
- Dimmable – Trailing edge or leading edge
- Select from Warm White or Candlelight colour temperature
- Low profile recessed depth
- IP65 from the front – Dust & Water resistant
- Loop-in/loop-out terminals for fast wiring
- Frosted lens to reduce glare
- Additional silver bezel included
| Brand | Sylvania |
|---|---|
| Bulb type | Reflector spot |
| Colour temperature | 4000K |
| Energy rating post 2021 | Rating not required |
| Glass finish | Frosted |
| IP rating | IP65 |
| Life length | 15000h |
| Light colour | Extra warm white |
| Light technology | LED |
| Lumens | 550lm |
| Number of pieces | 3 |
| Number of bulbs | 3 |
| Wattage | 5.5W |
| WEEE regulated | WEEE regulated |
| Product code | 5410288900315 |





Reviews
There are no reviews yet.