Description
Product information
Traditional and compact semi flush ceiling light fitting which works brilliantly to showcase industrial and vintage retro style light bulbs. Finished in a stylish brushed antique brass. Lamp shades can also be used with this light to create a semi-flush light fitting – we renergy savingmmend 8 Inch – 14 Inch lamp shades. Product dimensions – Height: 17cm, Width: 12cm, Depth: 12cm. Requires 1 x 60watt maximum ES (E27) bulb – not included. LED and low energy bulbs may be used if desired. This light is fitting is dimmable but please make sure that the bulb to be used are also dimmable. Light bulb not included.
- Guarantee – 2 years
- Bulb not included
Features and benefits
- Traditional and compact semi flush ceiling light fitting which works brilliantly to showcase industrial and vintage retro style light bulbs.
- Finished in a stylish brushed antique brass. Lamp shades can also be used with this light to create a semi-flush light fitting – we renergy savingmmend 8 Inch – 14 Inch lamp shades.
- Product dimensions – Height: 17cm, Width: 12cm, Depth: 12cm.
- Requires 1 x 60watt maximum ES (E27) bulb – not included. LED and low energy bulbs may be used if desired.
- This light is fitting is dimmable but please make sure that the bulb to be used are also dimmable. Light bulb not included.
| Base colour | Antique brass |
|---|---|
| Bulb type | GLS |
| Cap fitting | Edison screw cap (E27) |
| Diameter (mm) | 120mm |
| Fire rated | Not fire-rated |
| Fire rating | Not fire-rated |
| Height (mm) | 170mm |
| IEC protection class | No class |
| IP rating | No IP rating |
| Material | Metal |
| Maximum bulb wattage | 60W |
| Model name/number | HH434-ANTIQUE |
| Number of bulbs | 1 |
| Voltage | 240V |
| Room use | Any room, excluding wet-rooms |
| Product code | 5056410108954 |





Reviews
There are no reviews yet.