Description
Product information
This E27 900lm pearlescent LED lamp bulb has an opaque, pearly white finish that diffuses the light.
- Guarantee – 2 years
- Dimmable
- Life length – 15000h
Features and benefits
- Light colour: 2700K Warm white
- Light intensity: The total amount of light that this LED lamp emits is 900 lumen
- This fitting is also known as a big, retro or normal fitting
- This lamp has a 95mm diameter and a height of 140mm
- Dimmable with LED dimmer
| Brand | CALEX |
|---|---|
| Bulb type | Globe |
| Cap fitting | Edison screw cap (E27) |
| Colour rendering index (CRI) | 80 |
| Colour temperature | 2700K |
| Diameter (mm) | 95mm |
| Energy rating pre 2021 | Rating not required |
| Energy rating post 2021 | E |
| Equivalent wattage | 8W |
| kWh per 1000hr life | 8kWh |
| Lamp lumen maintenance factor (LLMF) | ≥80% |
| Length (mm) | 140mm |
| Light technology | LED |
| Light colour | Warm white |
| Location | Indoor |
| Lumens | 900lm |
| Mercury content | 0mg |
| Model name/number | 425470.1 |
| Pack quantity | 1 |
| Power output | 8W |
| Switch cycles | 10000 |
| Voltage | 240V |
| Product code | 8712879156499 |





Reviews
There are no reviews yet.