Description
Product information
Flicker Free, 380 Lumen, 50 Watts Equivalent, Easy Installation, Up To 85% Energy Savings
- Guarantee – 3 years
- Non-dimmable
- Life length – 15000h
- Guarantee – 2 years
- Life length – 15000h
Features and benefits
- [Buying Satisfaction] We Provide a 3 Year Replacement Guarantee. We are online 365 days to help you out. If you have any issues, please feel free to contact us as soon as you need.
- [Quality Highlights] paul russells Non-Dimmable LED bulbs are CE / UKCA certified and inspected carefully, made of premium materials (plastic and aluminium), which is safe and perfect for household use.
- [New ErP Technology] Compliant to Governments New ErP requirements, this 4W bulb can replace the 50w bulb. It provides 380 luminous fluxes, with less than a blink time to warm up to full brightness. The light will be both bright and comfortable for you without flickering.
- [Wide Application] paul russells 2700K Warm White LED bulbs can be used in living rooms, kitchens, bedrooms , bathrooms, hallways or ceiling fixtures.
- [Visual Impact] High colour rendering (CRI > 80) provides vivid and natural smooth colour; beam angle of 36° degree provides a wide visual. (Images are for illustration purpose only).
| Brand | paul russells |
|---|---|
| Bulb type | Spot |
| Cap fitting | GU10 |
| Colour rendering index (CRI) | 80 |
| Colour temperature | 2700K |
| Energy rating post 2021 | F |
| Energy rating pre 2021 | A+ |
| Equivalent wattage | 50W |
| Light technology | LED |
| Light colour | Warm white |
| Location | Indoor |
| Lumens | 380lm |
| Model name/number | 16078 |
| Pack quantity | 6 |
| Power factor value | 0.5 |
| Power output | 4W |
| Product diameter | 50mm |
| Product length | 56mm |
| Switch cycles | 7500 |
| Voltage | 240V |
| Warm up time | 0.1s |
| Product code | 5056560107449 |





Reviews
There are no reviews yet.