Description
Product information
Dimmable, Easy Installation, 40 Watts Equivalent, Up To 85% Energy Savings, 470 Lumen, LED 5.5 Watts
- Guarantee – 3 years
- Dimmable
- Life length – 15000h
Features and benefits
- [Buying Satisfaction] We Provide a 3 Years Replacement Guarantee. We are online 365 days to help you out. If you have any issues, please feel free to contact us as soon as you need.
- [Quality Highlights] paul russells Dimmable LED bulbs are CE / UKCA certified and inspected carefully, made of premium materials (plastic and aluminium), which is safe and perfect for household use.
- [New ErP Technology] Compliant to Governments New ErP requirements, this 5.5W bulb can replace the 40w bulb. It provides 470 luminous fluxes, with less than a blink time to warm up to full brightness. The light will be both bright and comfortable for you without flickering.
- [Wide Application] paul russells 4000K Cool White / Natural White LED bulbs can be used in living rooms, kitchens, bedrooms, bathrooms, hallways or ceiling fixtures.
- [Visual Impact] High colour rendering (CRI > 80+) provides vivid and natural smooth colour; beam angle of 180° degree provides a wide Visual. (Images are for illustration purpose only).
| Brand | paul russells |
|---|---|
| Bulb type | Golf ball |
| Cap fitting | Bayonet cap (B22) |
| Colour rendering index (CRI) | 80 |
| Colour temperature | 4000K |
| Energy rating post 2021 | F |
| Energy rating pre 2021 | A+ |
| Equivalent wattage | 40W |
| Light technology | LED |
| Light colour | Cool white & neutral white |
| Location | Indoor |
| Lumens | 470lm |
| Pack quantity | 6 |
| Power factor value | 0.5 |
| Power output | 5.5W |
| Product diameter | 45mm |
| Product length | 80mm |
| Switch cycles | 7500 |
| Voltage | 240V |
| Warm up time | 0.1s |
| Product code | 5056560112689 |





Reviews
There are no reviews yet.