Description
Product information
The Sylvania Platinum ultra-efficient range consume significantly less energy compared to standard LED and traditional lamps. By using advanced technology and design, these products maximise the conversion of electrical energy into visible light, reducing energy waste. As a result, you can enjoy substantial savings on electricity bills while reducing your carbon footprint. This comes in a pack of 2.Sylvania’s brand new best-in-class products are making it easier for customers to make the best choice in the market and take no risks on safety or quality.
- Guarantee – 5 years
- Life length – 50000h
Features and benefits
The Sylvania Platinum range can achieve up to 50% greater efficiency and triple lifespan than the standard LED retrofit lamps available on the market.
- 95% energy saving compared to equivalent incandescent lamps.
- Highest energy class available in the market.
- Rest easy with a generous 5-year warranty.
- Remarkable 50,000-hour lifespan, assuring longlasting brilliance while minimising the replacement cost.
- Experience the same aesthetics, performance and sparkling light effect as traditional lamps
- Up to 50% greater efficiency and triple lifespan than the standard LED retrofit lamps available on the market.
- Free of hazardous materials and helps reduce carbon footprint, contributing to a greener planet.
- Available in various shapes, consumers can choose options that match their aesthetic preferences and existing fixtures.
| Brand | Sylvania |
|---|---|
| Bulb type | GLS |
| Cap fitting | E27 |
| Colour rendering index (CRI) | 80 |
| Colour temperature | 2700K |
| Energy rating post 2021 | A |
| Light technology | LED filament |
| Light colour | Warm white |
| Location | Indoor |
| Lumens | 840lm |
| Model name/number | ToLEDo Platinum RT GLS CL 840LM 827 E27 SL |
| Pack quantity | 2 |
| Power output | 4W |
| Product diameter | 60mm |
| Product length | 108mm |
| Product code | 5410288301310 |





Reviews
There are no reviews yet.