Description
Product information
This hanging lamp is a tip of the hat to the ever-changing fashion inspired by the Scandinavian style. The minimalist, round steel dome has been complemented by wood inserts in its natural colour. This allows you to create a cosy arrangement and a unique atmosphere. The construction of this lamp is very simple, which gives the possibility to match it to many interiors – both those in which the power of colours dominates, as well as those full of whites and beiges.
- Guarantee – 5 years
- Bulb not included
- Non-dimmable
- Only fittings included
| Adjustable height | Without adjustable height |
|---|---|
| Base colour | White |
| Bathroom zone | Not suitable for bathrooms |
| Bulb type | Classic |
| Cap fitting | Edison screw cap (E27) |
| Drop | 3000mm |
| Equivalent wattage | 60W |
| Fire rated | Not fire-rated |
| Fire rating | Not fire-rated |
| IP rating | IP20 |
| Material | Steel & wood |
| Maximum bulb wattage | 60W |
| Model name/number | SL.0387 |
| Motion sensor | Without motion sensor |
| Number of bulbs | 1 |
| Product diameter | 3000mm |
| Product height | 8500mm |
| Style | Modern |
| Voltage | 220V |
| Product code | 5902622428864 |





Reviews
There are no reviews yet.