Description
Product information
4 PACK – This transparent LED filament GLS lamp provides the look and feel of traditional standard bulbs with the benefits of long-life, low energy LED technology.This warm white 3000K LED bulb has clear glass an a bayonet B22 cap and a warm inviting glow, suitable for bedrooms, bathrooms, living rooms and commercial spaces like restaurants where a relaxing tone of light is needed.Being LED our bulbs are 90% more efficient than incandescent bulbs and provide a much longer lifespan of 25000 hrs +, making these bulbs both a smart and beautiful investment.With our clever technology, all our bulbs are suitable for either dimmable or non-dimmable applications.CRI >95Colour Temp 3000k Warm WhiteBase Size B22Guarantee 2 yearsCertification CE; LVD; EMC; RoHsInput 220-240vWattage (w) 8Voltage 220-240Lumen Lm 840Beam Angle 360Product Size (mm) H 108mm X W 60mm X D 60mm
- Guarantee – 2 years
- Dimmable
- Dimmable: Dimmable
Features and benefits
- LED Filament Bulb
- B22 CAP
- Dimmable
- Long-life, low energy LED technology
| Brand | SE Home |
|---|---|
| Bulb type | Balloon |
| Cap fitting | Bayonet cap (B22) |
| Colour rendering index (CRI) | 95 |
| Colour temperature | 3000K |
| Energy rating post 2021 | A |
| Light technology | LED filament |
| Light colour | Warm white |
| Lumens | 840lm |
| Pack quantity | 1 |
| Product length | 108mm |
| Product code | 5056723849650 |





Reviews
There are no reviews yet.