Description
Product information
Bursting industrial style, thisceiling fan light features a classic black finish and a unique cage design, making it a statement piece in any room. With 7 blades, the fan light can circulate the air indoors and provide powerful airflow for maximum comfort. Thanks to its reversible motor, you can enjoy cool air in summer and improved air circulation in winter. The fan comes with a convenient remote control, allowing you to adjust the speed to create the desired atmosphere.
- Assembly required
- Bulb not included
- Non-dimmable
- Fittings & fixings included
- Guarantee – 6 months
Features and benefits
Sleek and stylish design with a caged fan enclosure.Adjustable multiple speed options.Comes with a convenient remote control.Reversible motor for year-round comfort.Flush mount installation for a seamless look.
- Dimensions: 17 inches
- Material: Metal, ABS;Finish: Black
- Voltage: 220V;Motor Type: DC;Reversible Motor: Yes
- Number of Blades: 7;Bulb Base: E14;Number of Lights: 4
- Light Bulbs Required But Not Included: Yes;Control Type: Remote Control (included)
- Mounting Type: Flush mount;Suitable Location: Indoor/covered outdoor areas
- Certification: UKCA
- Package Content:1 x Ceiling Fan Light;1 x Remote Control
| Cap fitting | Small edison screw cap (E14) |
|---|---|
| Light colour | Adjustable from warm to neutral |
| Material | Metal & plastic |
| Maximum bulb wattage | 40W |
| Number of bulbs | 4 |
| Number of fan blades | 7 |
| Pack quantity | 1 |
| Product diameter | 431.8mm |
| Product height | 10mm |
| Product weight | 8000g |
| Product width | 431.8mm |
| Room use | Bedroom & living room |
| Switch type | Remote control |
| Voltage | 220V |
| Product code | 0637586349348 |





Reviews
There are no reviews yet.