Description
Product information
The modern, extremely unique yet simple design of the SALAMANCA series will be a beautiful addition to the stylish interior. The frame, around which the wire ended with designer bulbs is braided is a solution for the brave people whose interior stands out from the others. It is the way to differentiate yourself from the rest! SALAMANCA lamps will work perfectly over the dining room table, where it will illuminate the time spent at the family table.
- Guarantee – 5 years
- Bulb not included
- Non-dimmable
- Only fittings included
| Adjustable height | Without adjustable height |
|---|---|
| Base colour | Black |
| Bathroom zone | Not suitable for bathrooms |
| Bulb type | Classic |
| Cap fitting | Edison screw cap (E27) |
| Drop | 15000mm |
| Equivalent wattage | 20W |
| Fire rated | Not fire-rated |
| Fire rating | Not fire-rated |
| IP rating | IP20 |
| Material | Fabric & steel |
| Maximum bulb wattage | 20W |
| Model name/number | SL.0896 |
| Motion sensor | Without motion sensor |
| Number of bulbs | 6 |
| Product diameter | 1000mm |
| Product height | 15000mm |
| Style | Modern |
| Voltage | 220V |
| Product code | 5903282798960 |





Reviews
There are no reviews yet.