Description
Product information
Technical Specification:Ceiling Pendant Light – Antique Brass Paint & Matt Black – 40W E27 GLSProduct Category: Ceiling Pendant LightProduct Type: SingleMaterial: Aluminium AlloyFinish: Antique Brass Paint & Matt BlackMax Wattage: 40WBulb Type:E27 GLSLumens Per Product: 400Bulb Included: NoProduct Zone: IndoorIP Rating: IP20Product Dimensions: 750-1600mm Adjustable Drop x 545mm Height x 385mm DiameterProduct Weight (KG): 3.68 KGe10151
- Dimmable
- Fittings & fixings included
| Adjustable height | With adjustable height |
|---|---|
| Base colour | Black |
| Bathroom zone | Not suitable for bathrooms |
| Bulb type | GLS |
| Cap fitting | Edison screw cap (E27) |
| Fire rated | Not fire-rated |
| Fire rating | Not fire-rated |
| IP rating | IP20 |
| Light colour | Cool white, natural white & warm white |
| Light technology | LED |
| Material | Brass & glass |
| Maximum bulb wattage | 40W |
| Motion sensor | Without motion sensor |
| Product diameter | 20mm |
| Product height | 200mm |
| Voltage | 230V |
| Product code | 5056492531602 |





Reviews
There are no reviews yet.