Description
Product information
The ceiling light is a sophisticated combination of chrome and high quality K5 clear crystal glass details, perfect for low ceilings to create striking light effects.
- Guarantee – 2 years
- Bulb not included
- Dimmable
- Fittings & fixings included
Features and benefits
This ceiling light is a sophisticated combination of chrome and high quality K5 clear crystal glass details, perfect for low ceilings to create striking light effects.
- Crystal flush light
- Chrome plate & clear crystal
- 5 x 28W G9 clear capsule (not included)
- Suitable for use with LED bulbs
- High quality K5 crystal
| Adjustable height | Without adjustable height |
|---|---|
| Bathroom zone | Not suitable for bathrooms |
| Bulb type | Capsule |
| Cap fitting | G9 |
| Fire rated | Not fire-rated |
| Fire rating | Not fire-rated |
| Glass finish | Clear |
| IEC protection class | Class I |
| IP rating | IP20 |
| Material | Crystal & metal |
| Maximum bulb wattage | 28W |
| Model name/number | 61564 |
| Motion sensor | No motion sensor |
| Number of bulbs | 5 |
| Product diameter | 445mm |
| Product height | 285mm |
| Room use | Dry areas only |
| Standard | UKCA Marked |
| Voltage | 240V |
| Product code | 5016087910090 |





Reviews
There are no reviews yet.