Description
Product information
Matching Bundle Includes: 1x Ceiling Light 2x Wall Lights All items in this kit are from the same range and match each other perfectly, saving you the hassle of looking for the perfect lighting combination. They can also be purchased separately, please search our shop or get in touch for more details or a custom quote. Please see technical specification below for each product included in this kit: Ceiling Light: Finish – Hammered brass plate and textured clear glass Light Source – 10W LED E27 Dimensions – 450-1525mm adjustable drop x 195mm diameter Dimmable? – Dimmable Voltage – 220-240V Product Code – e21406 Wall Lights: Finish – Hammered brass plate and textured clear glass Light Source – 10W LED E27 Dimensions – 138mm projection x 255mm height x 140mm width Dimmable? – Dimmable Voltage – 220-240V Product Code – e21405
- Guarantee – 1 year
- Dimmable
- Fittings & fixings included
| Adjustable height | With adjustable height |
|---|---|
| Base colour | Brass |
| Bathroom zone | Not suitable for bathrooms |
| Bulb type | Classic |
| Cap fitting | Edison screw cap (E27) |
| Fire rated | Not fire-rated |
| Fire rating | Not fire-rated |
| IP rating | IP20 |
| Light colour | RGB |
| Light technology | LED |
| Material | Brass & glass |
| Maximum bulb wattage | 10W |
| Motion sensor | Without motion sensor |
| Product height | 200mm |
| Voltage | 230V |
| Product code | 5056778071730 |





Reviews
There are no reviews yet.