Description
Product information
1x 24 Light Glass Chandelier Pendant – Compatible with G4 LED Bulbs (not included) Package contents: 1x 24 Light Glass Chandelier Pendant Fittings 1x Ceiling Roses with terminal block power connectors for simple installation Technical Specification: G4 – Suitable with 10W Max G4 bulbs – COMPATIBLE WITH INCANDESCENT & LED BULBS Power Supply – 240V AC – Can connect directly to the mains without a power converter IP20 – Suitable for use in kitchens Dimensions – 1330mm (height) with a maximum diameter of 650mm Clear Glass & Chrome Plate2 YEAR WARRANTYOverview – An impressive 24 light chandelier with a polished chrome finish and slender glass rods and bead dropletsComplete with fixing accessoriesClear glass & chrome plateConstructed from glass & steel IP20 – Simply put, this light is completely safe to be installed in kitchens. A lot of lights on the market are not IP rated and are therefore not safe for use in a kitchen when moisture levels can get quite high.
- Dimmable
- Fittings & fixings included
| Adjustable height | With adjustable height |
|---|---|
| Base colour | Chrome |
| Bathroom zone | Not suitable for bathrooms |
| Bulb type | Classic |
| Fire rated | Not fire-rated |
| Fire rating | Not fire-rated |
| IP rating | IP20 |
| Light colour | Cool white, natural white & warm white |
| Light technology | LED |
| Material | Glass |
| Maximum bulb wattage | 10W |
| Motion sensor | Without motion sensor |
| Number of bulbs | 24 |
| Product diameter | 20mm |
| Product height | 200mm |
| Voltage | 230V |
| Product code | 5056199805563 |





Reviews
There are no reviews yet.